Krosno
Krosno uzyskało miano „Miasta szkła” w 2012 roku, ponieważ na jego terenie znajduje się jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na rynku polskim i europejskim, huta szkła. Samo miasto liczy około pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców, więc nie należy do największych miast w Polsce. Mimo to jest w kraju znane właśnie dzięki wyrobom szklanym. Do tego co roku dość wysoko znajduje się w rankingu miast, w których najlepiej się żyje.
Sama historia Krosna jest bardzo ciekawa. Na jego terenie odnaleziono ślady ludzi sprzed 6000 lat. Pierwsze udokumentowane osady ludzkie datowane są na okres panowania pierwszych Piastów. Do końca też nie wiadomo, skąd wzięła się nazwa miasta. Miasto leżało na szlaku handlowym, co wpłynęło na jego rozwój, ale i na nieszczęścia wojenne. Ożywienie przyniósł okres międzywojenny XX wieku. To czas, kiedy Krosno przebranżowiło się. W 1923 roku powstały tu Polskie Huty Szkła S.A. i od tego czasu produkowane są tu wspaniałe szklane wazony, naczynia, które niekiedy stanowią małe dzieła sztuki.
Odwiedzając Krosno warto zwiedzić jego zabytki architektury sakralnej. Najważniejszym kościołem w mieście jest Kościół Farny św. Trójcy, który jest bazyliką kolegialną. Kościół powstał w roku 1342 i od początku był kościołem rzymskokatolickim. W Krośnie znajduje się także Kościół i Klasztor ojców Franciszkaninów. Klasztor w obecnej zabudowie pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. Pierwotnie jednak obecny budynek klasztoru wchodził w skład większego i bardziej ufortyfikowanego kompleksu, z którego zachowały się do dziś zaledwie jego fragmenty. Kościół z kolei rozpoczęto budować w XV wieku, jednak długo go nie można było ukończyć. Przez wieki kościół był rozbudowywany i rozbierany.
Ważnym świadkiem historii miasta i jego mieszkańców jest także Klasztor Jezuitów, wzniesiony w latach 1660-1667. Jego fundatorami byli Stanisław Zaremba, rodzina Bobolów i Balów. Do budowy Klasztoru wykorzystano fortyfikację miejską nad rzeką Lubatówką. Przez wieki mieściła się tu uczelnia jezuicka o dość wysokim poziomie nauczania. Całość zamykał od północy nieistniejący od 1807 roku kościół pw. Niepokalanego Poczęcia N.P. Marii. W przeszłości zaborca zlikwidował ów zakon, a w budynkach po nim powstała szkoła, a następnie szpital wojskowy. W 1849 rok miał miejsce pożar, a budynki odbudowano dopiero w XIX wieku. Obecnie znajduje się tu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
Ponieważ Krosno od wieków gościło u siebie przedstawicieli różnych religii i kultur, także cmentarza stanowią cenne źródło wiadomości o mieście i jego mieszkańcach, a do tego są spokojnymi miejscami wartymi odwiedzenia. W Krośnie znajduje się zabytkowy cmentarz żydowski. Najstarszym, nieczynnym już cmentarzem w Krośnie jest twz. Stary Cmentarz. Założony jeszcze poza murami miasta w 1786 roku stanowi dziś piękne świadectwo minionych epok, na którym można podziwiać prawdziwe perełki rzeźbiarstwa nekrologicznego.