Zamość
Zamość został zaplanowany i wybudowany według założeń przyświecających miastu idealnemu. Często miasto nazywane jest „perłą renesansu” lub „miastem arkad”, a to dlatego, że jego najpiękniejsze lata rozwoju przypadają właśnie na renesans. Warto będąc tu zobaczyć wspaniałe przykłady architektury właśnie z tego okresu. Zachwycają zarówno świeckie kamienice, jak i budowle sakralne.
Miasto swoją nazwę zawdzięcza Janowi Zamoyskiemu, który to wyłożył środki finansowe na budowę idealnego miasta renesansowego, których w obecnej Europie prawie nie ma. Miasto powstało pod koniec XVI wieku. Jego idealizm polegać miał na kształcie geometrycznie uporządkowanych ulic oraz budynków. To miało trzymać w ryzach kształt i rozbudowę miasta. Podobny kształt dziś ma Palmanova we Włoszech. Budowa całego miasta trwała około 200 lat. Dziś można zobaczyć także pozostałości fos i fortyfikacji po 7-metrowych murach obronnych. Do miasta prowadziło 7 bram, których nazwy nawiązywały do dni tygodnia.
Najważniejszym punktem miasta jest rynek z ratuszem. Leży on w centrum renesansowego miasta. Rynek miał mieć funkcję reprezentacyjną, a nie handlową, jak to często bywało w przypadku innych polskich miast. Kamienice okalające rynek miały przypominać ciało człowieka. Ich piękne fasady przyciągają wzrok turystów. Najwyższym punktem Wielkiego Rynku jest pięćdziesięciometrowa wieża ratuszowa. Innym cennym zabytkiem miasta jest katedra, która znajduje się niedaleko ratusza. Wybudowana z projektu Bernardo Morando miała odwzorowywać plan miasta w piętnastokrotnym pomniejszeniu.
Warto zaznaczyć, że Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako doskonały przykład realizacji idealistycznych koncepcji urbanistycznych i architektonicznych renesansowych myślicieli. Wielki Rynek, który planowany był jako serce miasta uznawany jest za jeden z najwspanialszych placy XVI-wiecznej Europy. Na nim krzyżują się dwie ważna arterie miejskie – reprezentacyjna prowadząca z Zamku Zamoyskich do bastionu VII, oraz handlowa łącząca rynki Wodny, Wielki i Solny. Kolorowe kamieniczki, które zachwycają swoim kunsztem wykonania zostały wzniesione przez ormiańskich kupców, stąd często nazywane są ormiańskimi.
Koniecznie należy zobaczyć także sam pałac Zamoyskich. Był to pierwszy obiekt, który zaczęto budować po ukończeniu budowy miasta. Jego powstanie datuje się na lata 1579-1586, a za projekt odpowiedzialny jest główny projektant Zamościa, Bernardo Morando. Zamek wielokrotnie przebudowywano, rozbudowywano i burzono jego części. Obecnie znajduje się tam są oraz mieszkania komunalne, jednak władze miasta chcą wyremontować zabytek, który jest niezwykle ważny dla miasta.