Wrocław
Wrocław znajduje się w czołówce listy rankingowej najpiękniejszych miast w Polsce. Jego bogata historia, zachwycająca architektura i mnóstwo wydarzeń kulturalnych sprawiają, że co roku do tego miasta zjeżdżają tysiące turystów. Wrocław może pochwalić się wieloma zabudowaniami, które przetrwały działania wojenne, a także licznymi odrestaurowanymi. Jest to miasto, które warto zobaczyć.
Zwiedzając stolicę Dolnego Śląska trzeba zabukować sobie co najmniej tydzień, by spokojnie zobaczyć, co miasto ma do zaoferowania. Mnogość pięknej zabudowy, ciekawych rozwiązań architektonicznych oraz miejsc do odwiedzenia może zaskoczyć. Przede wszystkim należy zacząć od serca miasta, czyli od starego miasta. Tu można podziwiać dwa ratusze na Rynku. Pierwszy, gotycki, zwany Starym Ratuszem, zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych ratuszów zachowanych w oryginalne w Polsce. Obecnie budynek pełni rolę Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, którego jest doskonałym eksponatem. Nowy Ratusz utrzymany jest w stylu historyzmu i powstał w latach 1860-1864. Dzisiaj stanowi siedzibę prezydenta miasta oraz Rady Miasta. W jego podziemiach znajduje się Browar Spiż.
Innymi wartymi zobaczenia budowlami są przepiękne budynki architektury sakralnej. Do grupy gotyckich kościołów można zaliczyć archikatedrę św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. Przy tym kościele znajduje się barokowa kaplica Elektorska zbudowana według projektu Fischera von Erlacha. Dalej jest katedra grekokatolicka pw. Św. Wincentego i św. Jakuba, katedra św. Marii Magdaleny czy bazylika św. Elżbiety. Warto zwiedzić także kolegiatę św. Krzyża, NMP na Piasku, św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Do budowli w stylu gotyckim zaliczyć trzeba także kościół św. Wojciecha i neogotycki kościół św. Michała Archanioła. Architektura epoki baroku jest widoczna we Wrocławiu głównie w barokowym zespole głównych budynków Uniwersystetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina. Do tego wita i żegna podróżnych neogotycki budynek Dworca Głównego.
Warto zaznaczyć, że w całym Wrocławiu zachowało się aż osiem tysięcy oryginalnych kamienic, które reprezentują różne style historyczne pochodzące z XIX i początków XX wieku. Jest to jedno z największych skupisk tego typu w Polsce i w Europie, zatem warto wybrać się na spacer, by podziwiać te pięknie zabytki. A można odnaleźć kamienice utrzymane w stylu klasycystycznym, historyzmu, secesyjnym, a nawet modernistycznym. Wiele z nich jest pięknych, a całe ciągi ulic z zachowanymi kamienicami stanowią niewątpliwy urok miasta. Wrocław może się pochwalić swoją „złotą uliczką”. Jest nią osiedle mieszkaniowe domków jednorodzinnych przy ulicy Kamienieckiej.
Warto zobaczyć także Halę Stulecia, która została w 2006 roku została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Wraz z zespołem architektonicznym obejmującym m.in. Iglicę, Pawilon Czterech Kopuł oraz Pergolę, została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Będąc we Wrocławiu należy także zwiedzić Ostrów Tumski, czyli najstarszą zabytkową część miasta, którą zasiedlano co najmniej od IX wieku. Jest to wyspa, którą otacza Odra i Oława.