Warszawa
Warszawa jest stolicą Polski i każdy Polak powinien choć raz w życiu odwiedzić to miasto. Znajdują się tu siedziby wielu ważnych urzędów, instytucji kultury i nauki, a także jest to ośrodek polityczny kraju. Warszawa ma za sobą długą i bolesną historię, która zwłaszcza podczas II wojny światowej zadała miastu wiele bolesnych i często nieodwracalnych ran. Kompletnie zburzona podniosła się jednak i znów pokazuje złożoność historyczną naszego kraju.
Warszawa może oczarować turystów. Miasto co roku odwiedzają miliony ciekawskich, którzy chcą zobaczyć zamek królewski, pomnik Syrenki Warszawskiej czy przejść się po Starówce. Choć zdjęcia i filmy przedstawiające zniszczenia wojenne wyrządzone przez Niemców i Rosjan podczas II wojny światowej mogą szokować, to miasto dźwignęło się z ruiny. Dzisiaj można zwiedzać Zamek Królewski, przespacerować sie bulwarami nadwiślańskimi, zobaczyć zabytkową zabudowę Starówki. Do tego Warszawa oferuje mnóstwo pięknych budowli sakralnych, których style sięgają baroku czy gotyku.
Warto zaznaczyć, że układ urbanistyczy miasta został wpisany w 1980 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W rejestrze zabytków wpisanych jest ponad 1300 obiektów z obszaru miasta.
Odwiedzając Warszawę warto wybrać się do Wilanowa,gdzie znajduje się przepiękny, oryginalny Pałac w Wilanowie. Kolejnym ocalałym od zniszczeń wojennych zabytkiem jest kościół pokarmelicki pw. Wniebowzięcia NMP przy Krakowskim Przedmieściu czy Pałac Prezydencki.
Zamek Królewski, stanowiący jedną z najważniejszych budowli Warszawy, jest wierną kopią barokowej budowli z XVII i XVIII wieku. Za jego kształtem stał MatteoCastello, a następnie Joachim Jauch, Gaetan Chiaveri, Carl Friedrich Poeppelmann i Dominik Merlini. Ewakuacja podczas wojny najcenniejszych elementów pozwoliła na zachowanie wystroju sal m.in. balowej, audiencjalnej, tronowej czy marmurowej oraz licznych dzieł sztuki. Od strony południowej do Zamku przylega barokowy pałac Pod Blachą, który jest dziełem Jakuba Fontany. Pałac budowany był od 1730 roku. Nie można pominąć wznoszącej sie przed zamkiem Kolumny Zygmunta III Wazy, która została ustawiona w 1644 roku. Można tu także podziwiać m.in. zespół czterech kamienic np. pod nr 1/13.
Stare Miasto także zachęca do zwiedzania. Zachowały się tu zabytki ze średniowiecza, które trzeba było odbudować lub dokonać ich rekonstrukcji, jednak sam układ urbanistyczny pozostał niezmieniony przez wieki. W obrębie Starego Miasta znajduje się zabytkowa gotycka archikatedra Świętego Jana Chrzciciela. Jej budynek był wielokrotnie rozbudowywany, przebudowywany, a po wojnie zrekonstruowany w stylu zwanym gotykiem mazowieckim. Są tu pochowani m.in. Stanisław August Poniatowski, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, August Hlond czy Stefan Wyszyński. Obok archikatedry stoi dawny kościół jezuitów, którego wieża jest najwyższym punktem Starówki warszawskiej.