Poznań
Poznań jest stolicą Wielkopolski i jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. W 2012 roku z zarejestrowanych obiektów noclegowych skorzystało aż ponad 624 tysięcy turystów, z czego ponad 175 tysięcy było obcokrajowcami. Poznań przyciąga jak magnes nie tylko urokliwym położeniem, bogatą historią oraz zabytkami, ale także licznymi wydarzeniami sportowo-kulturalnymi, które cieszą się dużą popularnością.
Poznań jest nie tylko miastem, które warto zwiedzić. To także ważny ośrodek biznesowy. Pokazują to statystyki, wg których aż 38 % turystów odwiedzających miasto było tu w celach właśnie biznesowych – targi, wystawy czy szkolenia biznesowe. Około 35% turystów to osoby odwiedzające miasto z tytułu wypoczynku i rekreacji. Na turystów czeka 6 punktów informacji turystycznej oraz 7 turystycznych info kiosków multimedialnych.
Poznań kojarzy się z koziołkami. Nie przez przypadek. Oto istnieje legenda, iż pomocnik kucharza, Pietrek, nie dopilnował pieczeni, która się spaliła na węgiel, bo chciał zobaczyć mechanizm zegara z ratuszowej wieży. Przerażony skutkami ciekawości pobiegł na łąkę i porwał dwa białe koziołki, te jednak uciekły od niego i wdrapały się na ratuszową wieżę i zaczęły się bóść. Wojewoda, który to obserwował był tak rozbawiony tą sceną, że kazał zamontować taki mechanizm, by sztuczne koziołki raz dziennie, w południe, wychodziły na wieży i się bodły. Prawdziwe zwierzęta ściągnięto z wieży i zwrócono prawowitej właścicielce, a Pietrek uniknął kary. Zatem do dziś, w samo południe, na wieży poznańskiego ratusza, można zobaczyć dwa białe koziołki, które rytmicznie, do dźwięków granego w tle hejnału, bodą się ku uciesze gawiedzi.
Obecnie Stary Ratusz nie pełni funkcji ratusza, lecz należy do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Obecnie znajduje się tu Muzeum Historii Miasta Poznania. Sam budynek pochodzi z 1300 roku, kiedy to był jednopiętrowym budynkiem na planie kwadratu. Z tego okresu pochodzą piwnice budowli. W XV wieku budynek został przebudowany, dołączono do niego m.in. wieżę. Niestety, w skutek licznych pożarów oraz działań wojennych ratusz mocno ucierpiał i wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Ostatecznie kształt budowli, najbliższy pierwotnej koncepcji z XV wieku autorstwa J.B. di Quadro, został przeprowadzony w latach 1992-2002.
Będąc na Starym Rynku Poznania należy zwrócić uwagę na tzw. Domki Budnicze. Jest ich piętnaście i pochodzą z pierwszej połowy XVI wieku. Stanowią one doskonały przykład zabudowy targowej. Wybudowane przez mniej zamożnych kupców, którzy w podcieniach budynków handlowych m.in. świecami czy śledziami. Od tej ryby właśnie wzięła się inna nazwa tychże budowli – budy śledziowe.
Obok wspaniałej architektury jak choćby Biblioteki Raczyńskich czy dawnego kolegium jezuickiego, w Poznaniu można także zobaczyć wiele innych ciekawych miejsc jak choćby ogród zoologiczny czy ogród botaniczny. Warto wybrać się do Palmiarni czy do Parku Sołackiego.