Olsztyn
Olsztyn to jedno z najważniejszych miast regionu Warmii i Mazur. Jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, a także stolicą Warmii. Założone w 1334 roku, a prawa miejskie otrzymało w 1353 roku. I choć nie jest tak gęsto zaludnione jak Kraków czy Warszawa, to ma do zaoferowania swoim mieszkańcom oraz odwiedzającym je turystom bardzo wiele atrakcji. Warto wspomnieć choćby o tym, że na terenie Olsztyna znajduje się aż 11 jezior.
Warto wspomnieć, że Olsztyn przed pierwszą wojną światową i po niej planowany był jako miasto – ogród. Stąd mnóstwo zieleni, skwerów, placów, klombów. Niestety, wiele z nich nie zachowały się przez okres II wojny światowej oraz późniejsze barbarzyńskie „wyzwalanie” miasta przez Rosjan. Dzisiaj jednak miasto stara się przywrócić ten charakter. Mnogość zieleni jest coraz większa, a staranne zagospodarowanie trawników i pasów zieleni sprzyjają w spacerach. Również blokowiska z wielkiej płyty, które były tak popularne w latach 80-tych i 90-tych, zyskują nowe, bardziej prospołeczne oblicze.
Ale Olsztyn to nie tylko jeziora i zieleń. To także mnóstwo zabytków, które warto zobaczyć. Przede wszystkich zachęca się odwiedzających do zwiedzenia Starego Miasta. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zostało ono niemal doszczętnie spalone i zniszczone przez Rosjan po II wojnie światowej, więc większość budynków dzisiaj stojąca pochodzi z czasó powojennych. Wówczas architektura nie należała do najbardziej wysublimowanych, jednak wiele z budynków ocalało rzeź i mogą być podziwiane. Sukcesywnie remontowane odzyskują swój dawny blask. Najlepszym przykładem takich miejsc jest chyba najładniejsza ulica Olsztyna, ulica Warmińska. Zachowały się na niej prawie wszystkie przedwojenne kamienice, co pokazuje namiastkę tego jak piękny był kiedyś Olsztyn.
Na starym mieście turyści powinni zwiedzić Katedrę (oficjalnie Bazylikę Mniejszą) św. Jakuba, patrona Olsztyna. Nie można także przeoczyć zwiedzania gotyckiego zamku kapituły warmińskiej z II połowy XIV wieku, w którym to żył i pracował Mikołaj Kopernik. Zachowane fragmenty murów miejskich także pozwalają na zapoznanie się z historią miasta. Najwspanialszym ich fragmentem jest doskonale zachowana Górna Brama, zwana Wysoką Bramą. W obrębie starego miasta warto także zobaczyć stary ratusz, w którym znajduje się obecnie biblioteka. Do innych, niezwykle cennych zabytków Olsztyna zalicza się także Kościół św. Wawrzyńca (w dzielnicy Gutkowo), z którego wieży Napoleon Bonaparte obserwował swoje wojska. Niedaleko starego miasta znajduje się Kaplica Morowa, czyli Kaplica Jerozolimska z 1565 roku. Dawny charakter miasta odsłonić może także ulica Dąbrowszczaków, która niegdyś była jedną z najpiękniejszych ulic miasta. Stąd doskonale widoczny jest Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który jest doskonałym przykładem architektury neogotyckiej.
Olsztyn kryje jeszcze wiele, wiele więcej ciekawych świadków historii miasta, które warto zobaczyć.